Trzy produkty wegańskie, które warto uwzględnić w każdym jadłospisie

Coraz więcej osób ogranicza lub całkowicie eliminuje z diety produkty pochodzenia zwierzęcego. “Moda na weganizm” wynika nie tylko z pobudek moralnych czy większej świadomości ekologicznej, ale również coraz powszechniejszej wiedzy o właściwym odżywianiu. Odpowiednio zbilansowana dieta roślinna jest bardzo zdrowa i ogranicza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość. Co jedzą weganie i które wartościowe produkty z ich jadłospisu warto wprowadzić u siebie?



Weganizm a wegetarianizm 

Dieta wegetariańska to jadłospis roślinny. Ten sposób odżywiania zakłada całkowite wykluczenie mięsa z jadłospisu. Wegetarianie nie jedzą mięsa – zwierząt, ryb i owoców morza. Wyróżniamy kilka odmian wegetarianizmu, a jedną z nich jest właśnie weganizm. Weganie wykluczają z jadłospisu nie tylko mięso, ale również wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli między innymi mleko i nabiał, jajka oraz miód.

Co jedzą weganie?

Wbrew wielu obiegowym mitom dieta wegan nie bazuje tylko na surowej zieleninie. Wręcz przeciwnie – odpowiednio skomponowany jadłospis roślinny jest różnorodny, smaczny i przede wszystkim bardzo zdrowy. 

Weganie jedzą duże ilości warzyw i owoców. Dzienne menu komponują zazwyczaj z gatunków sezonowych, ale nie tylko. Do tego dochodzą przeróżne zboża oraz nasiona roślin strączkowych – najlepsze źródła białka w roślinnym jadłospisie. Dieta wegańska uwzględnia także przetworzone produkty roślinne (takie jak mleko sojowe) oraz grzyby, algi i wodorosty. Uzupełnieniem dań i przekąsek są orzechy, pestki, nasiona i zioła. W kuchni wegańskiej nie brakuje aromatycznych przypraw, na przykład wędzonej papryki, czarnej soli himalajskiej czy sosu sojowego.



Trzy zdrowe produkty wegańskie, które warto włączyć do jadłospisu 

Dieta wegańska nie jest dla każdego, gdyż nie każdy chce całkowicie rezygnować z produktów odzwierzęcych. Zachęcamy jednak do eksperymentów w kuchni, szczególnie z wymienionymi niżej produktami pochodzenia roślinnego. 

Tofu 

Tofu to produkt spożywczy otrzymywany z soi, a konkretnie z napoju sojowego. Konsystencją przypomina ser i doskonale sprawdza się jako dodatek do dań głównych, sosów czy sałatek. W sklepach znajdziesz tofu w różnych wersjach – nie tylko naturalnej, ale i marynowanej czy wędzonej. Produkt jest doskonałym źródłem białka, do tego zawiera liczne składniki mineralne (wapń, potas, fosfor, żelazo) i witaminy z grupy B.

Quinoa

Quinoa, zwana również komosą ryżową, to tzw. pseudozboże. W kuchni stanowi świetny zamiennik ryżu, kaszy, makaronu i ziemniaków. Urozmaica jadłospis, dobrze smakuje, a do tego ma wiele cennych wartości odżywczych. W komosie ryżowej znajdziemy praktycznie wszystkie witaminy z grupy B oraz naturalne antyoksydanty (witaminy A, C i E). Do tego kilka składników mineralnych (cynk, miedź, wapń, magnez) oraz pełnowartościowe białko.

Nasiona chia 

Nasiona chia zaliczane są do “superfoods”, czyli produktów o wyjątkowych właściwościach odżywczych. Można je dodawać do deserów, koktajli i sałatek. W tych niepozornych ziarenkach ukryte są cenne związki, takie jak: wapń, żelazo, potas, kwasy omega 3, pełnowartościowe białko i błonnik. Na zdrowie! 

Udostępnij...

Polecane Dla Ciebie