Nasza skóra nieuchronnie się starzeje i to już od 25 roku życia. Z każdym rokiem ubywa naturalnego „kleju” dla macierzy komórkowej, czyli kolagenu. Choć ubytek wynoszący 1% rocznie nie wydaje się duży, to już po kilku latach można zauważyć różnicę. Na starzenie się skóry wpływa również stres, ekspozycja na słońce czy zbyt mała dawka snu. Poznajcie 3 sposoby na przeciwdziałanie starzeniu się skóry po 30-tce.
Sposób numer 1: stosowanie kremów i kosmetyków z kolagenem, a także odpowiednia dieta
Gdy już przekroczyłaś magiczną barierę 30 roku, życia, to najwyższy czas, byś wprowadziła do swojej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki przeciwzmarszczkowe, jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej. Kolagen, którego z każdym rokiem ubywa można suplementować właśnie w postaci kremów czy też suplementów diety. Pamiętaj, że możesz również wprowadzić do swojego jadłospisu produkty, które zawierają kolagen. Białko kolagenowe znajduje się w żelatynie spożywczej, ale i podrobach – sercach i wątróbce. Wegetarianki nie stoją na straconej pozycji. Choć nie sięgną po wyżej wymienione produkty, to mogą do swojej diety włączyć owoce czy warzywa zawierające flawonoidy, które chronią kolagen przed rozpadem. Do takich produktów należą: jagody, czarna porzeczka, aronia, buraki czy też pomidory. Poza kremami z kolagenem i filtrem SPF, który będzie chronił przed stresem oksydacyjnym i ubytkiem kolagenu, sięgnij także po sera z niacynamidem lub retinolem. Te ostatnie stosuj na noc, w ramach wieczornej pielęgnacji. Możesz zdecydować się choćby na rutynę skin cycling, która świetnie odblokowuje pory, złuszcza martwy naskórek, przeciwdziała przebarwieniom i zmarszczkom, a także odżywia i nawilża.
Sposób numer 2: aktywność fizyczna – dotleniona skóra i jędrniejsza skóra
Czy wiesz, że aktywność fizyczna wpływa na wygląd Twojej skóry, która prezentuje się promienniej i jest jędrniejsza? Już 30 minut aktywności dziennie wystarczy, by zauważyć różnicę. Ćwiczenia pobudzają krążenie, a to sprawia, że lepiej i szybciej wchłaniają się składniki odżywcze z pożywienia. Oczywiście musisz pamiętać, by nie ćwiczyć na czczo albo spożyć posiłek regeneracyjny krótko po wysiłku. Aktywność fizyczna redukuje także stres i poziom kortyzolu. Przez stres skóra się przesusza, bariera ochronna zostaje naruszona i przez to zmarszczki szybciej się pojawiają lub stają się głębsze. Warto zatem stawiać na aktywny relaks, a także takie zajęcia, które rozładowują napięcie nerwowe.
Sposób nr 3: jakość snu ma znaczenie dla zdrowia i wyglądu Twojej skóry
W czasie snu zachodzą wszelkie procesy regeneracyjne w organizmie. Komórki skóry zostają dotlenione, a przez to twarz może wyglądać promiennie. Niedobór snu prowadzi do przesuszenia skóry, a to z kolei do uwydatnienia się zmarszczek. Należy zatem przerwać to błędne koło i zadbać o jakość swojego snu. Warto wiedzieć, że pięć godzin to za mało. Jak wynika z badań, gdy śpisz 5 godzin zamiast 7 godzin, to na Twojej skórze powstaje nawet dwa razy więcej zmarszczek. Musisz wiedzieć, że to właśnie w czasie snu wytwarzane są włókna kolagenowe, zatem nie należy go zaniedbywać. Pamiętaj jeszcze, że gdy śpisz odpowiednią ilość godzin, to Twoja skóra jest lepiej dotleniona, a w związku z tym lepiej wchłania składniki odżywcze zawarte w kosmetykach. Sen redukuje też poziom kortyzolu w organizmie, a dzięki temu zmniejsza się stres oksydacyjny. Jeżeli masz problem z obrzękami pod oczami, to pamiętaj, by spać z głową nieco uniesioną, to może spowodować, że opuchlizna będzie mniej widoczna.